Bolesti chrbtice predstavujú veľkú záťaž. Tipy, ako sa zbaviť tejto zdravotnej ťažkosti

Bolesti chrbtice dokážu sťažovať fungovanie v bežnom živote vo významnej miere. Zákernosť tohto problému spočíva mnohokrát v tom, že je veľmi ťažké zistiť, odkiaľ pochádza. Ide o poškodenie kostí alebo nefunkčnosť svalov? O nejaké neurologické ochorenie? Možno je to následok jednorazového úrazu alebo nesprávnej spánkovej polohy? Nájsť zdroj bolesti je polovica úspechu. Avšak pred tým, než začnete hľadať nejakú chorobu vo fyziologickej rovine, doprajte si chvíľku úprimnosti. Bolesti chrbtice sú mnohokrát spôsobené nesprávnym životným štýlom bez pohybu. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si viete dopriať úľavu od nepríjemných bolestí malými zmenami v každodennom živote.

Na polohe záleží

Internetový portál zdravotne-matrace.sk upozorňuje na dôležitosť toho, aby sme sa naučili, ktoré sú pre nás tie správne polohy pri spánku. Ak milujete odpočinok na chrbte, máte vyhraté. Táto pozícia sa považuje podľa mnohých odborníkov za ideálnu. Avšak nie akokoľvek. Nemali by ste mať pod hlavou viac vankúšov, aby sa vaša chrbtica náhodou nezakrivila neprirodzeným spôsobom. Záleží, samozrejme, aj na tom, aká je kvalita matraca a/alebo postele, no tento faktor je kľúčový pri ktorejkoľvek spánkovej polohe.

Aj poloha naboku môže byť celkom zdravá, najmä ak si pritiahnete kolená smerom k hrudi. Vaša chrbtica sa dokáže takto ľahko uvoľniť. Keďže však takto je jedno rameno a jedna strana bokov v kontakte s posteľou, váš matrac by nemal byť príliš tuhý, ale musí nasledovať líniu vášho tela.

Pohybom pre ľahší pohyb

Zdravotné cvičenie a/alebo fyzioterapia dokáže narobiť zázraky. Príčinu bolestí chrbta a pohybového aparátu často treba hľadať v narušenom fungovaní svalov. Správne prevedené cviky dokážu posilniť slabšie oblasti, uvoľniť tie napäté, no pomáhajú aj s osvojením si správnych pohybových vzorcov. Nie je zriedkavé, že zmenou postoja, chôdze a iných bežných pohybov sa dosiahne úplné uzdravenie.

O blahodarných účinkoch plávania ste už pravdepodobne počuli. Predstavuje jeden z najlepších športov na zmiernenie nepríjemností v oblasti chrbtice. Pokiaľ viete, že vaše bolesti spôsobuje sedavý štýl života alebo práca pri počítači, s najväčšou pravdepodobnosťou potrebujete si uvoľniť stuhnutosť. Začnite pravidelne plávať. Pozitívne zmeny môže priniesť dokonca aj pri hernii.

Jogu mnohí považujú za bezkonkurenčnú metódu prevencie bolestí. Priaznivo ovplyvňuje držanie tela, zlepšuje kvalitu dýchania, posilňuje svaly a uvoľňuje stres. V prípade, že s týmto druhom cvičenia chcete začať nie s cieľom predchádzať zdravotným problémom, pretože tie sú už prítomné, v každom prípade sa poraďte s odborníkom, ktorý typ jogy bude pre vás ten najlepší.

Čo máte obuté?

Povedali by ste, že bolesti chrbta môže spôsobiť aj nesprávne zvolená obuv? Nosenie vysokých opätkov napríklad vyvádza telo z rovnováhy a spôsobuje neprirodzené držanie chrbtice. No a to je už priama cesta k nepríjemným pocitom až bolestiam v oblasti chrbtice. To však určite neznamená, že riešením je presný opak. Príliš ploché podrážky predstavujú rovnaké riziko. Zaťažujú nohy a nepriamo aj chrbticu.

Dobrou metódou na zistenie potreby novej obuvi je to, že budete pozorovať, kedy sa zhorší vaša bolesť chrbta. Ak sa to stane po dlhšej prechádzka, pravdepodobne ste našli kameň úrazu. Pred výberom nových topánok sa poraďte s odborníkom.

Proti bolestiam cez žalúdok

Chronické bolesti chrbta môžu byť spôsobené aj nedostatkom vitamínu D. Požiadajte svojho lekára, aby zmeral vašu hladinu tohto prvku. Ak nedostanete optimálne výsledky, budete potrebovať zvýšiť jeho príjem. Najlepším zdrojom tohto zázračného hormónu sú slnečné lúče. No v zime, keď ich je menej, kúpte si výživové doplnky s obsahom vitamínu D. Okrem toho ho obsahujú aj mnohé potraviny, napr. ryby alebo vaječný žĺtok.

V pozadí bolestí sa môže ukrývať aj napäté svalstvo kvôli nedostatku horčíka. Prípravky s magnéziom poskytujú rýchle a efektívne riešenie tohto problému.

Mnohé prípravky na bolesti obsahujú tzv. kapsaicín, ktorý spôsobuje aj štipľavú chuť papriky. Chilli mnohí vnímajú ako analgetikum kvôli presvedčeniu, že v tele uvoľňuje endorfíny. Ak sa vám nechce experimentovať a testovať domáce metódy, skúste niečo overené.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥