Čaká Vás pracovný pohovor? Príprava je základ!

Každý, kto je pozvaný na pohovor, už prekonal najťažšiu prekážku: Podklady prihlášky boli presvedčivé, rovnako ako odborná kvalifikácia. Gratulujeme! Ste v 2. kole. Prácu však zatiaľ nemáte vo vrecku. Personalistu musíte ešte presvedčiť na osobnom pohovore. Tu vám ukážeme, ako to zvládnete a tiež vám ponúkneme praktické tipy pre všetky fázy pohovoru. A to aj v prípade, že vás čaká obávaný strašiak – pohovor je v cudzom jazyku.

Prelomenie ľadov

V skutočnosti takmer všetky rozhovory, aj tie pracovné, prebiehajú v piatich typických fázach rozhovoru: small talk, spoznávanie sa, sebaprezentácia, dopyty a rozlúčenie sa. Predstavujeme sa, podávame si ruky, pýtame sa, rozprávame sa a navzájom sa pozorujeme a hodnotíme. Tento malý rozhovor na začiatku je dôležitá sociálna interakcia. Mal by prelomiť ľady, znížiť stres uchádzačov, vytvoriť atmosféru. Nebojte sa prelomiť ľady tým, že jemne odbočíte z témy. Pochváľte priestory, prehoďte pár slov o počasí, čokoľvek, čím naladíte príjemnú atmosféru.

Mäkké zručnosti

O čo sa personalisti počas pohovoru skutočne zaujímajú? Menej ide o vzdelanie alebo silné či slabé stránky. Personalistov na pohovore skôr zaujímajú takzvané mäkké zručnosti. Teda spôsob práce, ochota učiť sa, vášeň (pre prácu) a sociálne zručnosti. Ukážte, že tieto vlastnosti máte v malíčku.

Cudzie jazyky

Ovládanie cudzieho jazyka vnímame ako pridanú hodnotu v našom zozname úspechov. Ak ide o pohovor v cudzom jazyku, cítite obavy z použitia gramatiky a výberu správnych slov, bojíte sa, že sa zaseknete alebo neporozumiete otázke? Dôkladná príprava, vedieť konverzovať v angličtine či inom jazyku, pozitívna nálada a zdravé sebavedomie, sú nevyhnutné pre úspešný pracovný pohovor v cudzom jazyku. Učenie sa jazyka je tiež jeden z najefektívnejších nástrojov na trénovanie pamäte a mysle. Ak samovýučba nie je pre vás tým pravým, všetkými strasťami pri učení vás prevedie skúsený lektor, ktorý je vyškolený na výučbu cudzieho jazyka a prípravu na pohovor, napríklad v angličtine. Ak však bojujete s nedostatkom času, vhodným pre vás môžu byť online jazykové kurzy, na ktoré sa môžete pripojiť z pohodlia domova.

Viac informácií ako sa pripraviť na pracovný pohovor v cudzom jazyku nájdete na stránkach jazykovej školy Volis Academy.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥